» آیا حیوان آزاری جرم است؟!

آیا حیوان آزاری جرم است؟!

حیوان آزاری چیست؟

 حیوان آزاری یک مسئله جدی است که نیاز به آگاهی و اقدامات جدی دارد. این موضوع ممکن است شامل آزار فیزیکی یا روانی حیوانات باشد و ممکن است نتایج بسیار نامطلوبی داشته باشد. بررسی تأثیر حیوان‌ آزاری بر جامعه و روان‌شناسی فردی نیز می‌تواند جنبه‌های مهمی از این موضوع باشد. 

حیوان آزاری به کلیه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که باعث تنفر یا آسیب به حیوانات می‌شود. این اقدامات ممکن است شامل آزار فیزیکی نظیر ضرب و زدن، سوزش و زخم و یا آزار روانی نظیر بی‌توجهی، ایجاد ترس یا استرس، قفس‌گیری یا حتی کشتار حیوانات باشد.


حیوان آزاری نه تنها برای حیوانات بلکه برای جامعه نیز عواقب منفی دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد که افرادی که از کودکی به آزار و اذیت حیوانات عادت کرده‌اند، ممکن است در آینده به جرم‌‌های جدی‌تری مانند خشونت علیه انسان‌ها دچار شوند. علاوه بر این، حفظ حقوق حیوانات نشان‌دهنده میزان توسعه یک جامعه نیز است. توجه به حقوق حیوانات نشان دهنده سطح انسان‌دوستی و حسن نیت اعضای یک جامعه است.

با توجه به اینکه حیوان آزاری مسئله‌ای قابل توجه است، مطالعه و آگاهی از این موضوع می‌تواند به پیشگیری از آن و تشویق به برخورداری از حیوانات با احترام کمک‌کننده باشد.

اقدامات برای پیشگیری از حیوان آزاری شامل آموزش و توجیه‌ عمومی، تشویق به ایجاد روابط مثبت با حیوانات، ایجاد قوانین محافظت از حیوانات و ارتقاء نهادها و سازمان‌های حقوق حیوانات می‌شود. همچنین می‌توان با ارتقاء آگاهی از حقوق حیوانات و همین‌طور تنظیم قوانین مربوط به حقوق حیوانات، مانع از وقوع موارد حیوان آزاری شد.

وکیل تسخیری چه کسی است؟ مطلب مرتبط وکیل تسخیری چه کسی است؟


بنابراین، با توجه به شرایط جامعه و فرهنگ آن ، می‌توان اقدامات مختلفی را برای مقابله با حیوان آزاری انجام داد، از جمله:

آگاهی‌زایی:به افراد آموزش داد که چگونه با احترام به حیوانات برخورد کنند و اهمیت حفاظت از حقوق حیوانات را درک کنند.

اعمال قوانین: از مسئولین درخواست کرد که قوانین محافظت از حقوق حیوانات را تشدید و اجرا کنند.


حیوان آزاری در حقوق ایران:


از آنجایی که حیوانات هم مانند انسان ها از حقوق خاص خویش مانند حق حیات، حق درمان، حق آرامش، حق پرهیز از هر نوع خشونت‌ و نسل کشی، حق استفاده از حیات وحش و... برخوردارند، هرگونه تعدی و تفریط نسبت به آنها یا حقوق آنها، به منزلۀ نقض حقوق آنان محسوب شده و باید مستوجب مسئولیت باشد.

تضییع حقوق حیوانات در قانون مجازات اسلامی مطرح شده و این قانون در حمایت از حیوانات قواعدی را تنظیم نموده است.

ماده ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی تصریح می کند که : هر کس بر خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده نماید به حبس از سه‌ ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از ۲۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال تا ۲۵۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال محکوم خواهد شد.

همچنین در ماده ٦٧٩ این قانون بیان شده که «هرکس به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال‌گوشت متعلق به دیگری یا حیوانی که شکار آنها توسط دولت ممنوع اعلام شده است را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند، به حبس از نود و یک روز تا شش‌ماه یا جزای نقدی از یک میلیون‌و‌پانصدهزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد».

باید بگوییم که حمایت از حیوانات در قوانین جزایی ایران، صرفا در قالب مصادیقی همچون شکار و صید مورد بررسی قرار گرفته ؛ لذا قانون در خصوص سایر مصادیق همچون آزار و اذیت حیوانات تعیین تکلیف نکرده است. در نتیجه، محاکم قضایی در این رابطه، با بلاتکلیفی قانونی از حیث اصل قانونی بودن جرم و مجازات مواجهند. به‌هرحال به نظر می‌رسد در حال حاضر برای وصف کیفری بخشیدن به حیوان‌آزاری، تصویب لایحۀ حمایت از حیوانات به‌عنوان رکن قانونی لازم است تا جرم‌انگاری حیوان‌آزاری کامل شود. 


فرم ارسال نظر

  برترین وکیل   |   وکیل در شیراز  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله