» آیا سیلی زدن دیه دارد؟!

آیا سیلی زدن دیه دارد؟!

دیه سیلی زدن :

بر اساس قانون مجازات اسلامی، هرگونه ضرب و شتم و رفتار خشونت آمیزی که سبب آسیب به دیگری شود، جرم انگاری شده و دارای مجازات می باشد. در مورد سیلی زدن نیز شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که این کار دارای هیچ مجازات یا تبعات کیفری نباشد اما باید بیان کنیم که سیلی زدن هم می تواند موجب ایجاد آثار کیفری و دیه شود.

دیه سیلی زدن با توجه به اثراتی که بر شخص ایجاد کرده است، متفاوت می باشد. ماده ٧١۴ قانون مجازات اسلامی در این خصوص می گوید:

دیه صدماتی که موجب تغییر رنگ پوست می‌شود، به شرح ذیل است:

وکیل تسخیری چه کسی است؟ مطلب مرتبط وکیل تسخیری چه کسی است؟
الف- سیاه شدن پوست صورت، شش هزارم، کبود شدن آن، سه هزارم و سرخ شدن آن، یک ونیم هزارم دیه کامل

ب- تغییر رنگ پوست سایر اعضاء، حسب مورد نصف مقادیر مذکور در بند(الف)

تبصره ۱- در حکم مذکور فرقی بین اینکه عضو دارای دیه مقدر باشد یا نباشد، نیست. همچنین فرقی بین تغییر رنگ تمام یا قسمتی از عضو و نیز بقاء یا زوال اثر آن نمی‌باشد.

تبصره ۲- در تغییر رنگ پوست سر، ارش ثابت است.


حال اگر این صدمه موجب تورم نیز بشود مطابق ماده ٧١٥ این قانون، فرد محکوم به پرداخت ارش می گردد. (ارش دیه ای است که شرع و قانون میزان آن را تعیین نکرده است و دادگاه با جلب نظر کارشناس آن را تعیین می کند.)


اثبات سیلی زدن:

اثبات ضرب و شتم و سیلی به وسیله ی شهادت شهود امکان پذیر است و با شهادت دو فرد عاقل و بالغ که در صحنه حضور داشته باشند می توان این عمل را در دادگاه اثبات نمود. علاوه بر این، اقرار متهم نیز از دیگر روش های اثبات این جرم است.

فرم ارسال نظر

  برترین وکیل   |   وکیل در شیراز  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله